DCSIMG
Supervisory Board and Managing Board Royal DSM - Annual Report 2015 - DSM

Supervisory Board and Managing Board Royal DSM

Supervisory Board

Rob Routs (1946, m), Chairman

First appointed: 2010. End of current term: 2018. Position: retired; last position held: executive director Downstream and member Board of Royal Dutch Shell plc. Nationality: Dutch. Supervisory directorships/other positions held: chairman Supervisory Board of Aegon N.V., member Board of Directors of AECOM, ATCO Group Ltd. and A.P. Moeller-Maersk Group.

Ewald Kist (1944, m), deputy Chairman

First appointed: 2004. End of current term: 2016. Position: retired; last position held: chairman Managing Board of the ING Group. Nationality: Dutch. Supervisory directorships/other positions held: member Supervisory Boards of Royal Philips Electronics N.V. and Moody’s Investor Services.

Victoria Haynes (1947, f)

First appointed: 2012. End of current term: 2016. Position: retired; last position held: President and CEO Research Triangle Institute International. Nationality: American. Supervisory directorships/other positions held: member Board of Directors of PPG, Nucor and Axiall.

Pierre Hochuli (1947, m)

First appointed: 2005. End of current term: 2017. Position: retired; last position held: chairman Board of Directors of Devgen N.V. Nationality: Swiss. Supervisory directorships/other positions held: none.

Eileen Kennedy (1947, f)

First appointed: 2012. End of current term: 2016. Position: Professor Nutrition Friedman School of Nutrition Science and Policy at Tufts University in Boston (USA); Nationality: American. Supervisory directorships/other positions held: High Level Panel of Experts on Food Security and Nutrition of the UN Committee on World Food Security (as of October 2015).

Pauline van der Meer Mohr (1960, f)

First appointed: 2011. End of current term: 2019. Position: President Executive Board of Erasmus University Rotterdam (until 1 December 2015). Nationality: Dutch. Supervisory directorships/other positions held: independent non-executive Director HSBC (as of 1 September 2015), member Supervisory Board of ASML N.V., chair Supervisory Board of EY Netherlands (from 1 July 2015), chair Board of the Fulbright Center, director Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen, member Economic Development Board of Rotterdam, member Board Concertgebouw Fonds and chair Supervisory Board Nederlands Danstheater.

Tom de Swaan (1946, m)

First appointed: 2006. End of current term: 2018. Position: retired; last position held: member Managing Board and Chief Financial Officer / Chief Risk Officer ABN AMRO. Nationality: Dutch. Supervisory directorships/other positions held: non-executive Director Board of GlaxoSmithKline plc (until 6 May 2015), chairman and as of 1 December 2015 Chief Executive Officer a.i. of Zurich Insurance Group, member Supervisory Board of Van Lanschot Bankiers (chairman until 21 December 2015), chairman Board of Trustees of Netherlands Cancer Institute-Antoni van Leeuwenhoek Hospital and chairman Advisory Board Rotterdam School of Management.

Managing Board

Feike Sijbesma (1959, m), CEO/Chairman

Position: CEO/Chairman Managing Board since May 2007; member Managing Board since July 2000.

Nationality: Dutch.

Supervisory directorships/other positions held: member Supervisory Board De Nederlandsche Bank N.V. (Dutch Central Bank), member Supervisory Board (Non-Executive Director) Unilever N.V. and PLC., board member CEFIC (European Chemical Industry Council), member CEO Council Chinese Association for Friendship with Foreign Countries.

e-mail: feike.sijbesma@dsm.com

Geraldine Matchett (1972, f), CFO

Position: member Managing Board since August 2014 and CFO since December 2014. End of current term: 2018.

Nationality: British, French, Swiss.

Supervisory directorships/other positions held: none.

e-mail: geraldine.matchett@dsm.com

Stephan Tanda (1965, m)

Position: member Managing Board since May 2007. End of current term: 2019.

Nationality: Austrian.

Supervisory directorships/other positions held: board member and chairman Industrial Biotech Section, EuropaBio (European Biotechnology Industry Association), board member BIO (US Biotechnology Innovation Organization), board member FoodDrinkEurope (European Food and Drink Industry Association).

e-mail: stephan.tanda@dsm.com

Dimitri de Vreeze (1967, m)

Position: member Managing Board since September 2013. End of current term: 2017.

Nationality: Dutch.

Supervisory directorships/other positions held: board member “Fonds voor de topsport” (NOC*NSF; Dutch Olympic Committee Fund for top sport) and member Advisory Board ECP (Electronic Commerce Platform Netherlands) and board member Young Captain Foundation.

e-mail: dimitri.vreeze-de@dsm.com